Uniwersytet Ludowy

 

Różański Uniwersytet Ludowy


Założeniem Różańskiego Uniwersytetu Ludowego jest zwiększenie kompetencji  obywatelskich i społecznych, rozbudzanie świadomości kulturowej i historycznej 40 osób z gminy Różan w wieku 50 +. To projekt realizowany przez Stowarzyszenie Aktywnych Pań w Załuziu trwający od 01. 06.2018r. do 31.05.2019r.

Odwołując się do idei uniwersytetów ludowych zapoczątkowanej w XIX wieku przez Mikołaja Fryderyka Seweryna Grundtviga, projekt zakłada propagowanie wiedzy o kraju i regionie, edukację środowiskową oraz animację spłeczno-kulturalną środowiska lokalnego.  Na różańskim uniwersytecie funkcjonuje 5 wydziałów: muzyczny, teatralny, plastyczny, kulinarny, a od 01.01.2019 zacznie  funkcjonować wydział komputerowy. Obecnie wydział muzyczny i teatralny jest na etapie przygotowań spektaklu z okazji 11 listopada. Wydział plastyczny prowadzi zajęcia zdobienia zdjęć metodą scrapbookingu oraz dekupaż. Wydział kulinarny prezentuje staropolskie potrawy takie jak: chleb na zakwasie, smarucha, kulebiaki, pierogi, kiszenie kapusty ogórków czy buraków. Odbyła się wycieczka do Warszawy na spektakl „Ożenek” w teatrze 6 Piętro. W listopadzie odbędzie się następna oraz spacer historyczny do lokalnych miejsc pamięci narodowej. Seniorzy z Dziennego Domu Senior + i nie tylko (łącznie 40 osób)uczestniczą w zajęciach bardzo chętnie, mile spędzają czas a przy tym zwiększają umiejętności wokalne, aktorskie, recytatorskie, rękodzielnicze oraz angażują się w życie publiczne.

Projekt dofinansowany ze środków  Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Konkurs FIO 2018.