W zdrowym ciele zdrowy senior

W dniu 23 września br. na placu integracyjnym w Załuziu odbyło się uroczyste podsumowanie i omówienie realizacji projektu – W zdrowym ciele zdrowy senior.. Uczestnicy miło spędzili sobotnie popołudnie. Realizacja projektu W zdrowym ciele – zdrowy senior przebiegała w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Upowszechniania Kultury w Różanie przy wsparciu stowarzyszenia Aktywnych Pań Załuziu. Projekt finansowany był ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Czytaj dalej

Poznajmy nasze korzenie

  W dniu 30 września br. r. na placu integracyjnym w Załuziu odbyło się uroczyste zakończenie projektu – Poznajmy nasze korzenie, który realizowany był w ramach programu FIO Mazowsze Lokalnie.
Organizatorem była nieformalna grupa mieszkańców przy pomocy Stowarzyszenia Aktywnych Pań w Załuziu. Dzięki zaangażowaniu społeczności i zaproszonych byłych uczniów powstała fotoksiążka – Kronika Szkoły w Załuziu oraz wystawa zdjęć, którą można obejrzeć w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Różanie. Według dokumentów z 1920 r. Departament Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych przekazał pod szkolnictwo 4 morgi gruntu. Powstała wtedy 2-oddziałowa szkoła. Pierwszym jej kierownikiem był Władysław Wawrzyniak.
Projekt – Poznajmy nasze korzenie realizowany był od 15 maja do 30 września. Obrazuje jak wiele można osiągnąć wykazując odrobinę inicjatywy. Ważna jest nasza historia. Najpierw trzeba ją poznać, by potem szanować, aby człowiek wiedział, kim jest. By nie zagubił się w tym pędzącym świecie. Jak mówią, tak robią – mieszkańcy Załuzia.

Info.swierszcz.gouk.pl

Czytaj dalej

Historia szkoły

Aby w naszej „małej ojczyźnie” żyło się dobrze, musimy my jako mieszkańcy mieć współudział w partycypacji społecznej. Chcemy zaangażować całą społeczność w bardzo ważne przedsięwzięcie. Jesteśmy 15 osobową grupą mieszkańców Załuzia, która chciałaby odtworzyć historię szkoły w naszej miejscowości. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wynika, że to szkoła przedwojenna, wiemy że od 1926 r do szkoły uczęszczali uczniowie (nasi pradziadkowie i dziadkowie). Podczas wojny budynek nie został zniszczony i służył jako schronienie dla mieszkańców. W obecnej chwili została podjęta decyzja o zamknięciu szkoły z powodu braku uczniów. W ramach projektu zorganizujemy wieczornicę, na którą zaprosimy najstarszych mieszkańców, aby swoimi wspomnieniami przenieśli nas w dawne czasy szkolne. Informacje i materiały będziemy zbierać poprzez odszukiwanie i angażowanie osób, które kiedyś chodziły do naszej szkoły (Zawady, Ponikiew, Rzewnie, Chrzanowo), a mieszkają w innych miejscowościach całej Polski. Przeprowadzimy wywiad z dyrektorem szkoły w Różanie, który pracuje na stanowisku od 20 lat. Poszukamy zapisów w kronice szkolnej (Filialna Szkoła Podstawowa w Załuziu podlega pod Publiczną Szkołę Podstawową w Różanie). Zaprosimy na wieczornice Pana Dariusza Budelewskiego, który w 2013 r uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i wydał książkę Powiat Maków Mazowiecki w Latach Drugiej Rzeczypospolitej – Życie polityczne, społeczno-gospodarcze, szkolnictwo i kultura.  Aby upamiętnić przyszłym pokoleniom teraźniejszość będziemy fotografować przebieg całego projektu, szkołę i zachodzące w niej zmiany, ludzi z którymi przeprowadzone będą wywiady aby wszystko było zamieszczone w Kronice Szkoły w Załuziu. Wolontariusze będą odwiedzać starszych mieszkańców, od których pozyskają wiedzę oraz stare zdjęcia szkolne. Zdjęcia poddamy obróbce, zrobimy wystawę oraz kronikę upamiętniającą nasze działania dla przyszłych pokoleń. Na zakończenie projektu zorganizujemy piknik integracyjny połączony z wystawą fotografii. Uważamy, że nasz pomysł jest nietypowy i oryginalny, ponieważ nigdy wcześniej nikt nie interesował się jej historią. Do projektu zaangażujemy całą społeczność, starszych do wspomnień z lat dzieciństwa, młodzież do pomocy komputerowej oraz najmłodszych, do poznania historii naszej szkoły i miejscowości. Nowi mieszkańcy nawiążą miedzy sobą znajomości. Pomysł nasz mieści się w katalogu sfer pożytku publicznego jako działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

WARSZTATY PIECZENIA PIERNIKÓW

W poniedziałek 12 grudnia w szkole w Załuziu roznosił się apetyczny zapach pierników, a to za sprawą warsztatów pieczenia i dekorowania pierników. Przy okazji pieczenia 17-cioro dzieci, które wzięły udział w warsztatach, poznało przepisy i sposoby pieczenia oraz miało okazję zastosować tą wiedzę w praktyce. Każdy etap sprawiał małym kucharzom dużo radości. Rozpoczęło się od rozwałkowania wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego i wykrawania przeróżnymi foremkami przyszłych słodkości. Przy pomocy pań dzieci układały swoje ciasteczka na blachach i zanosiły do piekarnika. Dzieciaki nie mogły doczekać się, momentu, gdy ich pierniczki będą gotowe i będzie można je udekorować. Przyszła i na to pora! Każdy z wielkim zaangażowaniem ozdabiał swoje ciasteczka, lukrem, a także kolorowymi posypkami. Po skosztowaniu wypieków część z nich została, jak „najcenniejszy skarb” zapakowana i zabrana do domu ;). Współorganizatorem warsztatów był różański GOUK. Zapraszamy do obejrzenia „apetycznej” foto relacji

Czytaj dalej